Wyjazd z suszem za granicę
Konopie medyczne są lekiem narkotycznym dlatego ich zakup, jak również wywóz z kraju podlega wielu szczegółowym restrykcją.
- Ustawodawstwo mające zastosowanie
- Ustawa z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2016 r., poz. 2142, z późn. zm.) oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 marca 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu wydawania pozwoleń oraz dokumentów niezbędnych do przywozu, wywozu, wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy środków odurzających, substancji psychotropowych lub prekursorów kategorii 1 (Dz. U. z 2017 r., poz. 686).
W rozporządzeniu jest kilka niejasności, zwłaszcza jeżeli chodzi o wzory dokumentów, które należy pobrać i wypełnić. Dlatego poniżej opisujemy procedurę uzyskania dokumentów niezbędnych do legalnego poruszania się z suszem konopnym za granicą w zależności od miejsca docelowego wyjazdu.
Jeżeli jedziesz do państw Unii Europejskiej
-
Zadzwoń do Poradni
Najpóźniej 14 dni przed datą wyjazdu zadzwoń na infolinię Poradni pod numer 22 300 52 10 i poinformuj, że chcesz uzyskać zezwolenie na wywóz suszu.
-
Przekaż dane
Jeżeli chcesz otrzymać dokument pozwolenia na wywóz suszu, musisz przekazać nam poniżesze dane, niezbędne do wydania dokumentu:
- numer dowodu osobistego lub paszportu,
- miejsce urodzenia,
- ilość dni podróży (maksymalnie 30 dni),
- dokłada data wyjazdu oraz powrotu,
- informację jaki rodzaj suszu zabierasz w podróż.
-
Uwierzytelnienie przez WIF
Oryginały zezwolenia wypełnione i podpisane przez Twojego lekarza musisz zanieść do odpowiedniego (dla Twojego miejsca zamieszkania) Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego celem ich uwierzytelnienia – JEDNAK NIE WCZEŚNIEJ NIŻ 14 DNI PRZED WYJAZDEM.
Do zezwolenia dołączone muszą być aktualne recepty oraz świadectwo lekarskie.
- Dokument zezwolenia jest wystawiany na ściśle określony czas wyjazdu oraz określoną (wynikającą z dawkowania) ilość suszu. Każdy rodzaj suszu wymaga odrębnego dokumentu.
- Wydanie dokumentów podlega opłacie administracyjnej podanej w cenniku / dla jednego preparatu.
Jeżeli jedziesz poza Unię Europejską
W przypadku, kiedy jedziesz do państw nie będących w Unii Europejskiej wypełnisz ten formularz w dwóch egzemplarzach i wraz z dołączonymi aktualnymi receptami i świadectwem lekarskim dostarczasz do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego celem uwierzytelniania.
WAŻNE! Przed wyjazdem koniecznie dowiedz się (najlepiej w ambasadzie lub konsulacie) jakie przepisy prawne obowiązują w kraju do którego się udajesz. W krajach, w których posiadanie marihuany jest karane zezwolenie może nie być uznawane!
PODSTAWA PRAWNA
Zasady i wysokość opłat zostały określone Zarządzeniem Dyrektora Generalnego Instytutu Zdrowia w Warszawie przy Narodowym Centrum Zdrowia Publicznego i Higieny z dnia 25 czerwca 2021 r. (Monitor IZWW, 2021, nr poz. 25).